+123 456 4444

Żółtaczka fizjologiczna u niemowląt

Każdy rodzic z pewnością spotkał się z pojęciem żółtaczki fizjologicznej. Żółtaczka pojawiająca się u noworodków nie jest chorobą. Pojawia się ona u około od 63 do 70% noworodków po 24 godzinach życia. Jest to naturalny proces który zachodzi w organizmie dziecka po urodzeniu. 

 

Wiąże się to z tym że noworodek ma we krwi ponad 6 milionów czerwonych krwinek. W momencie kiedy rodzi się i zaczyna samodzielnie oddychać nie jest już mu potrzebna taka ilość. Pod wpływem zwiększonego ciśnienia tlenu erytrocyty ulegają szybkiemu starzeniu się i rozpadają tym samym uwalniając większe ilości hemoglobiny. Hemoglobina gromadzi się w wątrobie a następnie stopniowo zamienia się w bilirubinę. Wątroba niemowlaka nie jest jeszcze tak dojrzała jak dorosłego człowieka dlatego nie jest w stanie przerobić całej bilirubiny. Nieprzetworzona ilustracja z powrotem do krwioobiegu tym samym zabarwiają skórę oraz błony śluzowe. Im wyższe stężenie bilirubiny tym bardziej żółta jest skóra dziecka.

 Najczęściej żółtaczka mija w około dziesiątej dobie życia (u wcześniaków może trwać dłużej). jeśli żółtaczka u dziecka jest bardziej nasilona i przedłuża się, wówczas lekarze stosują fototerapię czyli naświetlają dziecko lampą o niebieskim bądź białym zabarwieniu. Zadaniem tej lampy jest stopniowe zmniejszenie poziomu bilirubiny. Podczas takiego naświetlania dziecko powinno mieć zakryte oczy, chłopcom również zasłania się jądra. 

 

Fototerapia jest jedną z najskuteczniejszych metod leczenia żółtaczki u noworodków.  Niektóre centra medyczne na przykład Balumed oferują fototerapię w domu. Udostępniają specjalne zestaw do stosowania w domu. Ponadto w ośrodku tym można wykonać przezskórny pomiar bilirubiny. Jest to metoda nieinwazyjna oraz bezbolesna czy wynik można otrzymać natychmiastowo. Ta nowoczesna metoda polega na naświetlaniu dziecka przy pomocy specjalnego kocyka wykonanego z włókien optycznych który jest podświetlany niebieskim światłem lampy neon blue fotografia trwa około półtorej doby, czasami bywa przedłużona około 3 dni. 

Zaleceniem do fototerapii jest przekroczenie poziomu bilirubiny we krwi:

– w pierwszej dobie życia 10 mg%

-w drugiej dobie życia 12 mg%

-w  trzeciej dobie 15 mg%

Zaletą tego urządzenia  jest to że ciało noworodka naświetla się okłdniej, naświetlana jest większa powierzchnia ciała w porównaniu z innymi urządzeniami światłowodowymi, ponadto urządzenie to nie emituje światła podczerwonego oraz ultrafioletowego. Wyłącza się w przypadku nagrzania kasetonu lampy. Skład zestawu wchodzą również okularki ochronne przyjemne w dotyku oraz wygodne nieuciskające główki dziecka mają one unikalną konstrukcję w kształcie literyY co zapobiega przesuwaniu się w trakcie zabiegu. 

W trakcie naświetlania rodzice mogą swobodnie trzymać dziecko na rękach przewijać jak również karmić bez konieczności przerywania zabiegu. Urządzenie ponadto  jest ciche.

Jego zaletą jest również mobilność co nie wywołuje stresu u rodziców nie ma konieczności powrotu do szpitala tym samym ogranicza się powikłania związane z ewentualną hospitalizacją u dziecka.

 

W trakcie terapii poziom bilirubiny kontroluje się metodą przezskórną przy pomocy miernika żółtaczki bez konieczności pobierania krwi. Wynik odczytywany jest natychmiast. Urządzenie do naświetlania można wypożyczyć w centrum medycznym Balmed-cennik znajduje się na stronie przychodni. Warto skorzystać z tej formy leczenia żółtaczki niemowląt ponieważ jest ona skuteczna i szybko przynosi rezultaty.

One thought on “Żółtaczka fizjologiczna u niemowląt

  1. Dopiero teraz dowiedziałam sie, ze jest możliwość wypożyczenia takiego urządzenia do domu Jakbym wcześniej o tym wiedziala to na pewno bym skorzystała z możliwości. Niestety ale musieliśmy z córką zostać dłuzej w szpitalu. Na szczęscie pozwolono mi z nią przebywać na miejscu.

Dodaj komentarz