+123 456 4444

Rentgen (RTG) zębów – kiedy należy go zrobić?

Gdy konieczne jest zdiagnozowanie stanu zębów, wykonuje się w tym celu prześwietlenie rentgenowskie, czyli RTG. W jakich sytuacjach najczęściej jest ono prowadzone? Gdzie można je wykonać?

Aby stomatolog mógł podjąć odpowiednie decyzje dotyczące leczenia zębów, może on uwzględnić w tym celu wyniki badań diagnostycznych. Najczęściej we współczesnej stomatologii prowadzi się RTG zębów, czyli ich prześwietlenie.

Na czym polega prześwietlenie zębów?

Badanie rentgenowskie polega na wykorzystaniu promieni rentgena w celu prześwietlenia tkanek człowieka. Współczesne aparaty rentgenowskie stosowane w diagnostyce cechują się bardzo wysoką precyzją oraz bezpieczeństwem, ponieważ emitują one znacznie niższe dawki promieniowania niż te używane przed laty.

Podczas badania RTG zębów pacjent znajduje się w stałej pozycji przy urządzeniu do prześwietlenia. Diagnosta przechodzi wtedy do innego pomieszczenia, z którego steruje aparatem do prześwietlenia. Wyniki dostępne są od razu – można zobaczyć je na ekranie monitora, mogą być one wydrukowane albo zapisane na płytach lub pamięciach przenośnych pendrive.

Badanie rentgenowskie zębów jest dla pacjenta całkowicie bezbolesne, dlatego też nie trzeba obawiać się żadnych dolegliwości.

Ponadto badania te nie wymagają także żadnych dodatkowych przygotowań ze strony pacjenta. W przypadku badań obejmujących całą głowę konieczne może być jednak zdjęcie biżuterii, spinek do włosów, okularów.

RTG zębów – wskazania do diagnostyki

Badania RTG zębów są prowadzone głównie w celu wykonania diagnostyki zębów oraz innych tkanek znajdujących się w jamie ustnej. Wynika to z faktu, że mogą one obejmować różne obszary i obrazować je na kilka sposobów.

Wśród najważniejszych wskazań do RTG zębów zaliczane są:

  • Diagnostyka stanu zębów – ogólna diagnostyka, która prowadzona jest często przy pierwszej wizycie, ma ona postać RTG panoramicznego, inaczej pantomograficznego, które pokazuje oba łuki zębowe.
  • Leczenie endodontyczne – w tym przypadku badanie RTG wykonuje się przed rozpoczęciem leczenia i po uzupełnieniu zęba w celu kontroli szczelności wypełnienia. Najczęściej wykonuje się zdjęcia punktowe.
  • Zmiany w tkankach – za pomocą RTG można wykonać diagnostykę ropni, nowotworów lub innych zmian w tkankach.
  • Zęby zatrzymane – zęby tego typu pozostają w dziąśle i nie wyrastają. Mogą również wyrastać nieprawidłowo. Wtedy RTG pozwala na zobrazowanie ich położenia, co także stanowi podstawę do wykonania zabiegów chirurgicznych.
  • Implantologia – wszczepienie implantu zębowego będzie wymagało także odpowiedniej diagnostyki RTG. W tym przypadku często prowadzona jest ona jako tomografia komputerowa, która pozwala na uzyskanie trójwymiarowego obrazu tkanek złożonego z wielu zdjęć.
  • Ortodoncja – wykonanie zdjęć RTG jest ważnym elementem diagnostyki oraz opracowania leczenia ortodontycznego. Pacjenci są w tym przypadku proszeni o przyniesienie zdjęć RTG pantomograficznych oraz cefalometrycznych, czyli z profilu.

Gdzie można wykonać rentgen zęba?

Gdy potrzebne są zdjęcia rentgenowskie zębów, polecana jest dobra pracownia RTG Kraków lub też można wykonać je bezpośrednio w wybranych gabinetach i klinikach stomatologicznych dysponujących odpowiednim sprzętem do diagnostyki.

RTG stomatologiczne – ile kosztuje?

Pacjentom leczącym zęby na NFZ przysługują 2 bezpłatne zdjęcia punktowe na rok oraz RTG panoramiczne na 3 lata po uzyskaniu skierowaniu od stomatologa.

W przypadku prywatnej diagnostyki ceny wynoszą około 30-40 złotych za zdjęcie punktowe oraz 60-80 złotych za zdjęcie panoramiczne, cefalometryczne. Tomografia komputerowa kosztuje nawet około 350 złotych.

 

Dodaj komentarz